İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Onlara karşın nispet yaparcasına Kanal İstanbul’u yapacağız” sözlerine, “Tanımı bizde nettir: Bu bir, Beton Kanal’dır. Başka hiçbir şey ifade etmez. Bedeli oldukca ağırdır.” diye cevap verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Başçı ve İstanbul İl Başkanı İsa Mesih Şahin tarafınca yeni hizmet binasında ağırlanan İmamoğlu, parti yöneticileriyle de bir araya geldi.

“İstanbul’a halk oylamasıyla sorulmalı”

Kanal İstanbul ile ilgili bir emek verme içinde olduklarını aktaran Şahin, İstanbul’da faaliyette olan tüm siyasal parti temsilcilerine ulaştırmak suretiyle bir mektup hazırladıklarını dile getirdi. Şahin, hazırladıkları Kanal İstanbul mektubunu, İmamoğlu’na da verdi.

Amaçlarının Kanal İstanbul’un kamuoyunda uzmanlar nezdinde tartışılmasını sağlamak bulunduğunu ifade eden Şahin, “Son aşamada kesinlikle bu mevzunun İstanbul’a halk oylamasıyla sorulması gerektiğine inanıyoruz. Tüm İstanbul’u yöneten yöneticilerimize, İstanbul’un geleceğine, siyasal reflekslerden uzak bir halde haiz çıkalım mesajı içeren bir mektup” diye konuştu.

“Kanal İstanbul’un bedeli oldukca ağırdır”

Kanal İstanbul için “Bu konudaki fikrimiz nettir; büyük bir tehdittir” diyen Ekrem İmamoğlu, şunları söylemiş oldu: “Tanımı bizde nettir: Bu bir, Beton Kanal’dır. Başka hiçbir şey ifade etmez. Bedeli oldukca ağırdır. Ülkemizin kurumlarının da içinde bulunmuş olduğu tanıtım reklamlarında, ‘65 milyar dolarlık yatırım’ diye tanıttıkları bu projenin bedeli maddi olarak ağırdır. Fakat tinsel olarak bedelinin emin olun tarifi ve tamiratı yoktur. Onun için, kesinlikle ve kesinlikle engellenmelidir. Bu mevzuda tümden büyük bir savaşım içinde olacağız.”

“İnadına yapacağız demenin cemiyet tarafınca ruhsal olarak sorgulanması gerekir”

Türkiye’nin ekonomik problemler ve işsizlik şeklinde problemlerle boğuştuğunu belirten İmamoğlu, böylesi bir proje için, “İnadına yapacağız demenin cemiyet tarafınca ruhsal olarak sorgulanması icap ettiğini” söylemiş oldu.

“Daha da ileri gideyim” diyen İmamoğlu, “İstanbul’da, hepimizin yaşamını tehdit eden bir zelzele sürecini çözüme kavuşturmak varken, bu şehri teslim aldığımızda -ki 8’ini de harekete geçirdik- 8 tane durmuş metro hattı varken, buraya 1 kuruş ayıramayan ve duran hatları 2 yıl süresince izleyen bir yönetim varken, ulaşımdan depreme birçok problemininin çözümü varken, bu şehrin 65 milyar dolarlık bir yatırımla, ‘Kanalı nispet yaparcasına yapacağım’ deme anlayışını hep beraber sorgulamalıyız” dedi.