Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı görevine getirilen Vedat Alim, görevi Zehra Zümrüt Selçuk’tan devraldı.


Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, iki ayrı bakanlığa dönüştürülmüştü. Kararnameye bakılırsa yeni bakanlıklar Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı olmuştu. Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı görevine Vedat Alim getirilmişti.

GÖREVİ DEVRALDI

Meydana gelen devir teslim töreni ile Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı görevini Vedat Alim’e devretti.

“SON 20 YILDA TÜRKİYE BİR DEĞİŞİM YAŞIYOR”

Zehra Zümrüt Selçuk’un fazlaca zor görevler üstlendiğini söyleyerek sözlerine süregelen Vedat Alim, “Türkiye zor bir ülke, pandemide daha zor bir ülke oldu. Bizim endüstri devrimini aşmamış olmamızın maliyeti fazlaca ağır olmuştur. Bunun maliyeti nedir? Hekim maliyeti, tabip başına düşen hasta sayısı. Ülkenin istihdamı ve tarımsal yapısı. Fakat son 20 yılda Türkiye bir değişiklik yaşıyor. Türkiye tarımsal bir toplumdan endüstriyel bir topluma dönüyor. Ondan önceki çabalar da fazlaca kıymetli ve fazlaca önemlidir. Fakat onlar çöldeki bitkilerdir. Cemiyet bilinçsizdi eğitimsizdi. Bu gün Covid-19 sürecince sıhhat ordusunun mücadelesinin alt yapısı var. Bunun arkasında alt yapıyı kurma başarısı var. Tüm sıhhat ordusu büyük bir başarı göstermiştir. Bunu her alana yaymalıyız” diye konuştu.

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim görevine başladı VİDEO

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin görevine başladı #1

“TÜRK EKONOMİSİ BÜYÜK BİR EKONOMİ, BİZ BU BÜYÜMEYİ SÜREKLİ HALE GETİRMELİYİZ”

Türkiye’de süratli tren projesinin yapımında başına gelen bir vakası özetleyen Alim, süratli treni yapma sebebinin yapılabiliyor bulunduğunu kanıtlamak bulunduğunu ifade ederek, “Türkiye hangi sektöre el atarsa o sektörde büyük patlamalar yapar. Türk ekonomisi büyük bir iktisat ve biz bu büyümeyi devamlı hale getirmeliyiz. Bu tarz şeyleri biz başaracak güçteyiz. Mühim mesafeler kat ettik fakat daha fazlaca yolumuz var. İki mühim aşama var gelişme ve istihdam. Türkiye bu tarz şeyleri aşacak güçtedir. Aşılama yaş grubu olarak aşağıya iniyor yakında bu mesele çözülecektir” ifadelerini kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin görevine başladı #2

ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK DA YAPILAN ÇALIŞMALARI AKTARDI

Devir teslim töreninde konuşan ve vazife süresinde fedakâr şekilde çalıştıklarını ve meydana getirilen emekleri da özetleyen Selçuk ise, şunları söylemiş oldu:

“2018 senesinde bin 603 lira olan asgari tutarı bu süreçte, yüzde 76 oranında artırarak 2 bin 825 liraya çıkarmış olduk. En ehemmiyet verdiğimiz konulardan bir tanesi kayıt dışı istihdamı azaltabilmekti. Bu aşamada 2002’de yüzde 52 olan kayıt dışı istihdamı ilkin yüzde 34’lere son olarak da yüzde 22’lere düşürdük.

Nisan, Mayıs, Haziran aylarını kapsayacak şekilde kısa emek verme ödeneği uzatıldı. Çalışanlarımıza direkt yaptığımız destek böylelikle 47 milyar lirayı aşmış oldu. 3 yıl süresince 170 milyar lirayı da işverenlerimize aktarmış olduk. Toplumsal güvenlik mevzusu bizim en ehemmiyet verdiğimiz konulardan biri. Bu pandemi sürecinde yurttaşlarımızın yüzde 99’u sigortalı olması en büyük şanslarımızdan bir tanesi. Bu kapsamda biz tüm yurttaşlarımızın testlerini parasız yapabiliyoruz, tedavi hizmetlerini de karşılayabiliyoruz. Bu süreçte verdiğimiz tüm hizmetlerin harcamaları da 7 milyar lirayı aşmış oldu”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin görevine başladı #3