Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Bangladeş’in ev sahipliğinde çevrim içi gerçekleştirilecek Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatının 10’uncu Zirvesi’ne katılacak


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından meydana getirilen açıklamada, Zirve Toplantısı’yla 20 Ekim 2017’den beri Türkiye tarafınca üstlenilen D-8 Dönem Başkanlığının, Bangladeş’e devredileceği açıklandı.

ZİRVENİN TEMASI TEKNOLOJİ VE GENÇLİK

“Dönüştürücü Bir Dünya İçin İşbirliği: Gençliğin ve Değişen teknolojinin Gücünden Yararlanmak” temasıyla icra edilecek zirveye, üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra, hususi konuk olarak çağrı edilen İslam Kalkınma Bankası Başkanının da katılacağı bildirildi.

Zirvede, D-8 gündeminde yer edinen ticari ve ekonomik ortaklık konularının ele alınacağı, güncel bölgesel ve internasyonal meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulacağı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan D-8 Zirvesi ne katılacak #1

KORONAVİRÜSLE MÜCADELE GÖRÜŞÜLECEK

Görüşmede, koronavirüsle mücadelede eşgüdümün yanı sıra, teşkilat bünyesinde çeşitli alanlarda sürdürülen iş birliği faaliyetlerine ivme kazandırılması, geleceğe dair vizyonun ortaya konulması, bu maksatla bir yol haritasının çizilmesinin amaçlandığı açıklandı.

Zirve sonunda Dakka Bildirisi ve D-8 10 Senelik Yol Haritası başlıklı iki belgenin de kabul edilmesi öngörülüyor.