Ne olmuştu?

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay KRT’de katılmış olduğu bir programda, “Benzetme yapmış şeklinde olmasın, (moderatöre) ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük hatası nedir?’ diye bir sual sormuş ol lütfen. Ben de şöyleki yanıt vereyim; Menderes’i idam etmektir. En büyük hatadır. Türk demokrasisine vurulmuş en büyük darbedir o. Fakat rahmetli Menderes de bir dönem dinci odaklara pek yüz vermişti, ödün vermişti. Ve onlar o denli ileri gitmişlerdi ki Menderes’ten aldıkları güç ve yüzle… Menderes sonrasında ne yapmak mecburiyetinde bırakıldı. Mustafa Kemal Atatürk’ü Koruma Kanunu yapmak mecburiyetinde bırakıldı. Ümit ederim Erdoğan da, ‘sonu benzemesin’ Menderes’e… Onu biz sandıkla tıpış tıpış yollayacağız” ifadelerini kullanmıştı. 

Altay Gazeteci İsmail Saymaz’ın araya girerek, “Açarsanız, yanlış anlaşılmasın, ‘sonu benzemesin’ cümleniz için” demesi üstüne de Altay şöyleki konuşmuştu:

“Doğal, Menderes’in ve arkadaşlarının idam edilmesi Türkiye’ye yapılmış en büyük yanlıştır. Cumhuriyete’, demokrasiye yapılabilecek en büyük hakarettir, yanlıştır. Erdoğan da bunlara ödün verirse, yeni bir kanun çıkarmak zorunda kalır, bunu söylüyorum. Doğal ki, asla birimizin sonu benzemesin, benim de benzemesin, o şekilde şey olur mu?” 

Altay’ın bu açıklamasını iktidara yakın medya kuruluşları kesilerek yayınlanmış, aralarında İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun da bulunmuş olduğu bakanlar ve AKP’liler Altay’a yönelik ‘darbecilik’ suçlamaları gelmişti.

Altay, Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada konuşmasının tamamını paylaşmış, “Bu konuşmadan darbe algılayanların IQ’sü ayakkabılarının numaraları kadardır” açıklamasını yapmıştı.

Erdoğan bugünkü grup toplantısında Altay’ın adını vermeden, “Kapatma davasından gece yarısı bildirilerine kadar pek oldukca hukuksuz, ahlaksızlıkla karşı karşıya kaldık. Şimdi bir ahlaksız benim de akıbetimin Menderes şeklinde olacağını söylüyor. Be ahlaksız biz kefenimizi giyerek yola çıktık. Ölümden korkmadık. Bu yolculuğumuzu bu şekilde devam ettireceğiz. Siz aslına bakarsanız ölümden kaçacak delik arayanlardansınız. Menderes’in akıbetinden memnun mu oluyorsunuz? O akıbeti hazırlayanlar da sizdiniz.. Bizlere de aynı akıbeti mi hatırlatıyorsunuz? Biz 15 Temmuz’u gördük, onlara gömüt ettik.”  açıklamasını yapmıştı. 

Erdoğan, hemen sonra Altay hakkında, “Adnan Menderes” göndermesi yapmış olduğu sebebi öne sürülerek kabahat duyurusunda bulunmuştu.