Tıp fakültesi talebesi 18 yaşındaki Sude Ç, iş insanı babası Tuncay Ç.’ye dava açtı.

Genç kız, boşanma davası açan annesiyle görüştüğü için ‘eğitim harcamasını’ karşılamadığını öne sürdüğü iş insanı babası Tuncay Ç.’ye açmış olduğu dava peşinden, “Hekim olabilmek için babama dava açmak zorunda kaldım, babamı da annemi de oldukca seviyorum, ikisinin içinde cezalandırılmak istemiyorum. Hekim olup ülkeme yararlı bir genç olmak isterim. Türk adaletinin gereğini yapacağına inanıyorum” dedi.

İş insanı baba ise, kızının iddialarına yanıt vermedi.

İddiaya gore, meşhur bir elektronik şirketinin sahibi olan iş insanı Tuncay Ç.’ye geçen yıl Temmuz ayında eşi boşanma davası açtı. Mahkeme, çiftin kızları Sude’ye 5 bin lira aylık nafaka bağladı.

KIZININ OKUL ÜCRETİNİ YATIRMADI

Sadece gene iddiaya gore, iş insanı baba, hususi bir üniversitede tıp eğitimi alan kızına, annesiyle görüştüğü nedeni öne sürülerek para ödemedi. Anne-babanın boşanma davası sürerken Sude Ç., babası Tuncay Ç.’ye Büyükçekmece Adliyesi’nde nafaka davası açtı. Sude Ç., annesiyle görüştüğü için babasının kardeşlerine sağlamış olduğu eğitim imkanından kendisinin faydalanamadığını iddia etti.


“DOKTOR OLABİLMEK İÇİN BABAMA DAVA AÇMAK ZORUNDA KALDIM”

Sude Ç. ,”Tıp fakültesi öğrencisiyim ve tabip olma hayaliyle yaşayan bir genç kızım. Babam, annemle görüştüğüm için üniversite ücretimi ödemiyor, senetle borç aldığımdan bu yıl okuyabiliyorum. Sadece, babam üniversite okul ücretimi ödemezse okula devam edememe olasılığım var” dedi. 

Babasının Türkiye’nin gizli saklı zenginlerinden biri bulunduğunu öne devam eden Sude Ç. “Babamın İstanbul’un merkezinde 26 bin metrekarelik kapalı alanda bir fabrikası var. Hekim olabilmek için babama dava açmak zorunda kaldım. Babamı da annemi de oldukca seviyorum, ikisinin içinde cezalandırılmak istemiyorum. Hekim olup, ülkeme yararlı bir genç olmak isterim. Türk adaletinin gereğini yapacağına inanıyorum” diye konuştu.

“ANNEMLE GÖRÜŞTÜĞÜM İÇİN BABAM BENİ CEZALANDIRIYOR”

Ağabeyi ve ablasına sağlanan imkanların kendisine sağlanmadığını öne devam eden Sude Ç. “Ağabeyim de ablam da üniversite ve liseyi paralı okudu, yurt haricinde yaz kamplarına gitme olanakları oldu. İkisine de 18 yaşlarında otomobil alındı, fakat bunlardan hiçbiri bana yapılmadı, arabayı geçtim okul paramı bile vermeyi reddediyor. Annemle görüştüğüm için aynı olanakların hiçbirinden yararlanamıyorum. Doğrusu bu, babamın annemle görüştüğüm için bana verdiği bir ceza” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİM HAKKI KUTSAL VE BU HAK KANUNLARLA KARŞILANMIŞTIR”

Babasından davacı olan Sude Ç.’nin avukatı Mehmet Candan da, “Davacının babası meşhur bir firmanın sahibi. Hem de Türkiye’nin zenginleri içinde. Bankasında 7 milyar doları var. Yargıtay’da devam eden bir dosyası kapsamında 40 milyon TL alacağı var, bununla beraber şu an üstüne kayıtlı gayrimenkullerin kıymeti ortalama 250 milyon TL. Malikânelerinde 7 milyon değerinde 1500 metrekarelik bir villası bulunmakta ve kendisi burada yaşamaktadır. Kendisinin hususi oförü, masörü, doktoru, hizmetçisi, aşçısı, evinin içinde bulunan hamamında kese yaptırmakla görevli tellalı, lüks yatı ve araçları bulunmaktadır. Bu kadar zenginliğe haiz olan davalı Tuncay, eşiyle boşanma davasını bahane gösterip, kızını cezalandırmak için kızının üniversite ücretlerini karşılamamaktadır. Kız evladı Sude eniştesinin 80 metrekare evinde 7 kişiyle beraber yaşamaktadır. Müvekkil kız çocuğunun eğitim hakkı mukaddes ve bu hak kanunlarla karşılanmıştır. Büyükçekmece 1. Aile Mahkemesi’nde dava devam etmektedir. Gelecek günlerde gerçekleşecek olan duruşmada karar verilmezse bile bir sonraki duruşmada karar verileceğini düşünüyoruz” dedi.

İDDİALARA CEVAP VERMEDİ

Avukatı aracılığı ile iletişime geçilen iş insanı Tuncay Ç. ise, kızının iddialarına yanıt vermedi.


PATLAMADA ÖLEN İŞÇİNİN AİLESİNE DAVA


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun