İngiltere’de, Oxford Üniversitesi ile ilaç şirketi AstraZeneca’nın geliştirdiği koronavirüs aşısının çocuklarda denenmesi, aşının yetişkinlerde nadiren kan pıhtılaşmasına yol açıp açmadığı yönündeki araştırmalar netice verene kadar durduruldu.

BBC’ye konuşan Oxford Üniversitesi’nden Prof. Andrew Pollard deneyle ilgili güvenlik problemi olmadığını fakat bilim adamlarının daha çok data edinmek için beklemeye karar verdiğini söylemiş oldu.

Aşının 6-17 yaş arası çocuklarda yarattığı bağışıklığın inceleneceği deneye 300’e yakın şahıs katılacaktı.

İngiltere’deki yetkili kurumlar, aşının kan pıhtılaşmasına yol açıp açmadığını araştırmaya devam ediyor.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Aşı Dairesi Başkanı Marco Cavaleri, aşıyla kan pıhtılaşması içinde bir bağ varmış şeklinde gözüktüğünü fakat bunun nasıl meydana geldiğini hemen hemen çözemediklerini söylemiş oldu.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) ise şimdilik bir bağlantı olduğuna dair kanıt bulunmadığı görüşünde.

Johnson: Sırası gelen aşı olsun

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün ülkede Covid aşısı sırası gelen herkesi aşı yaptırmaya çağrı etmişti. Birleşik Krallık genelinde 31,6 milyon kişiye aşının ilk dozu yapılmış oldu. Bunlardan 5,4 milyonu ikinci doz aşılarını da aldı.

İngiltere’de aşılanan kişilerden 30’unda kan pıhtılaşması görüldü. Bu kişilerden yedisi yaşamını yitirdi.

Ülkede Oxford-AstraZeneca aşısının yanı sıra Pfizer-BioNTech aşısı da yapılıyor. Kullanımı onaylanan Moderna aşısı İngiltere’de ilk kez bugün uygulanacak.