Programla Türkiye’nin AB mevzusunda informasyon sahibi insan kaynağının güçlendirilmesi, müktesebatın etkin bir halde uygulanabilmesi için lüzumlu yönetimsel kapasitenin oluşmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) sağlamış olduğu Jean Monnet Burs Programı ile bu yıl Türkiye’den 160 şahıs AB vatanlarında burslu eğitim görecek.

Merkezi Finans ve İhale Biriminden (MFİB) meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, 2021-2022 Bilimsel nitelikli Yılı Programı’na başvuran adayların ilk değerlendirmeleri sona ererken, yazılı sınava girecek adaylar 24 Şubat’ta duyurulmuştu.

YAZILI SINAV 10 NİSANDA

10 Nisan’da gerçekleştirilecek yazılı sınavla kamu, üniversite ve hususi sektörlerden seçilen bursiyerlere bir yıla kadar AB üyesi ülkelerde bulunan bir üniversite yada üniversiteye eşdeğer kuruluşta, AB’ye uyum süreci, AB müktesebatına ilişkin mevzularda araştırma ve lisansüstü eğitim yapma hakkı tanınacak.

Jean Monnet Burs Programı sınavında başarı göstermiş olan iştirakçilerin bir senelik yaşam giderleri ve 20 bin Euro’ya kadar okul ücretleri program tarafınca karşılanacak. Ek olarak bir defaya mahsus 3 bin Euro ödeme yapılacak.

Burs almaya hak kazanan adaylar bu aşamadan sonrasında gitmek istedikleri ülke ve bilimsel niteliği olan programa ilişkin informasyon ve belgeleri hazırlayarak, programın ihale ve sözleşme makamı olan MFİB’e teslim edecek.

Bilimsel nitelikli programların adayın seçtiği müktesebat başlığıyla uyumlu olması durumunda, yerleştirme sürecine başlanacak ve başarı göstermiş adaylarla sözleşme imzalanacak.

Programla, Türkiye’nin AB mevzusunda informasyon sahibi insan kaynağının güçlendirilmesi, müktesebatın etkin bir halde uygulanabilmesi için lüzumlu yönetimsel kapasitenin oluşmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Ek olarak, Türkiye ile AB arasındaki sivil cemiyet diyaloğunun gelişmesi desteklenirken, ülkelerarası bilimsel niteliği olan ilişkiler geliştiriliyor, Türk ve Avrupalı meslektaşlar içinde köprülerin kurulması için zemin oluşturuluyor.

MFİB, 2007 yılından bugüne dek 1570 bursiyerin çalışmalarını başarıyla tamamlamaları için destek sağlarken, halen çalışmalarına devam eden 72 bursiyere de desteğini sürdürüyor.

MOTOSİKLETTEKİ DÜRÜMÜ ÇALDI