class=”cf”>

KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, yaklaşan ramazan ayının vakaların düşürülmesi açısından fırsat olabileceğini belirtti. Ramazan ayında tüm ülkede tam kapanma uygulanması icap ettiğini belirten Prof. Dr. Faruk Aydın, “Türkiye için ramazan ayını talih olarak görüyorum. Ramazan ayındaki bu süreyi oldukca iyi kullanmamız hem baharımızı hem yazımızı kurtarmamız gerekiyor. Ramazan ayında birçok sektörün faaliyetlerinde yavaşlama oluyor, hatta faaliyetlerini kendiliğinden durdurup restorasyon benzer biçimde işlemlerini yaptıkları bir dönem. Bunu fırsat bilip insanların daha çok kurallara uymasını hatta bazı kapanma uygulamaları da yapılabileceğini düşünüyorum. Bunun yapılmaması durumunda sayılarımız artmaya devam edecek. Gidişat onu gösteriyor. Bu asla iyi bir durumda olmadığımızın ifadesidir. Bizi daha fena günler bekliyor. Ölüm sayısı da günlük 211 benzer biçimde ciddi bir sayıya ulaştı. Tedbir alınmaması durumunda bu sayıların kendiliğinden aşağı inme şansı yok” dedi.

Geçen yıl tüm ülkede uygulanan sokağa çıkma yasaklarının vakaların denetim edilmesinde mühim tesiri bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Aydın, “Geçtiğimiz yıl uygulanan kapanmalarla sayıların ciddi şekilde denetim edilebildiğini göstermiştik. Şimdi bir tek hafta sonu kapanmayla bu sayılarla savaşım etmenin oldukca zor ve yetersiz bulunduğunu görüyoruz. Kapanmayla sayılarla sadece savaşım edebilir hale gelebiliriz” diye konuştu.

‘YOĞUN BAKIMA GİRMEK İÇİN SIRA BEKLEYENLER VAR’

Olay artışıyla beraber hastanelerde yoğun bakım ünitelerinin dolduğunu ifade eden Prof. Dr. Aydın, “Hastanelerde ciddi sıhhat yükü artmaya başladı. Yoğun bakımlarımız doldu ve yoğun bakıma girmek için sıra bekleyen hastalarımız var. Bu sayıların birazcık daha artması durumunda sıhhat hizmeti sunamayan bir duruma düşebiliriz ve daha büyük hizmet sorunları yaşayabiliriz. En azından baş edilebilir bir sıhhat hizmetinin oluşturulması gerekiyor. Sayıların kesinlikle düşürülmesi gerekiyor. Aksi halde bizi asla iyi günler beklemiyor. Eğer bu hızla devam ederse çökme hızı oldukca uzak değil, aksine yakındır” dedi.

class=”cf”>

‘VAKALAR 70 BİNE ÇIKABİLİR’

Covid-19 benzer biçimde üst solunum yolu enfeksiyonlarının kuluçka periyodu sebebiyle katlanarak arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Aydın, “Solunum yöntemiyle bulaşan enfeksiyonlar her kuluçka döneminde 2 katına ulaşabiliyorlar. 1 Mart itibariyle normalleşmeden sonraki seyrettiğimiz sayıların tamamı epidemiyolojik kriterlere uygun şekilde karşımıza çıktı. 10 bin olan olay, bir kuluçka döneminde 20 bine, ikinci kuluçka döneminde 40 bine çıktı. Şimdi 3’üncü kuluçka dönemiyle 60 hatta 70 bine çıkmak durumunda. Türkiye’nin sıhhat alt yapısı ve hizmetleri muntazam, sıhhat çalışanları ciddi emekle bu işi yürütmeye çalışıyor fakat sonuçta hastane kapasiteleri belli. Tüm insanların hasta olması durumunda sıhhat hizmeti verememe durumuna düşme ihtimalimiz vardır. Mevcut hasta yükünü yüzde 25 ile yüzde 50 civarında artması durumunda sıhhat hizmetlerini sunamaz hale geliriz” ifadelerini kullandı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara