Ramazan ayında tam kapanma anlamında sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı milyonlarca insanoğlunun gündeminde. Ramazan ayında sokağa çıkma yasağı ve tam kapanma durumu Kabine Toplantısı’nın arkasından belli oldu. Peki, Ramazan ayında tam kapanma olacak mı? İşte mevzuyla ilgili detaylar..

İllerde artan olay sayısının arkasından ramazan ayı süresince, kafe, restoran ve lokanta benzer biçimde yerlerin paket servis yapacağı bildirildi. Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısıtlamalara yönelik yapmış olduğu açıklamada, “Bir tek Ramazan süresince lokanta ve kafe benzer biçimde işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak, ”Salgın tedbirinden etkilenen yeme-içme sektöründekiler başta olmak suretiyle çözüm üretmeye çalışıyor, bunu ortadan kaldırmak istiyoruz. Hedefimiz ülkemizi Ramazan ayında dinlendirerek bayram sonrası güzel günlere hazırlamak istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

RAMAZAN AYINDA TAM KAPANMA OLACAK MI?

‘Ramazanda sokağa çıkma yasağı var mı?’ sorusuna yönelik ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülke genelinde hafta sonu sınırlaması uygulayacağız.” ifadesini kullandı. Ramazan ayında il fark etmeksizin hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca meydana getirilen açıklamaların arkasından genel çerçevesi belirlenen kapanma için açıklamalar şu şekilde;

Devasa yükseklikte riskli grubu temsil eden kırmızı kategorideki iller nüfusumuzun % 80’ini temsil eden 58 şehre ulaşmıştır. Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve 05 olarak her gün devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde, pazar günü uygulanan engelleme artık cumartesi ve pazar olarak sürecektir. Lokanta ve kafe benzer biçimde işletmeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokak kısıtlaması günlerindeki paket servisi devam edecektir.

Ramazan ayında fedakarlık yapacağız. Ülke genelinde hafta sonu sınırlaması uygulayacağız. Bir tek Ramazan süresince lokanta ve kafe benzer biçimde işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak. Gene ramazan süresince toplu iftar ve sahur gerçekleştirilemeyecektir.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısına katıldı. Görüşmede Ramazan ayına dair açıklaması ise şu şekilde;

“Türkiye’nin tek başına salgın tedbirlerini genişletmesi, hatta salgını tümüyle yenmesi mühim değildir. Aslolan olan yakın insani ve ticari ilişki içinde olduğumuz coğrafyalar başta olmak suretiyle dünyadaki genel iyileşmenin peşinde kalmamak hatta mümkünse önünde gitmektir. Avrupa ülkelerinin tamamı neredeyse Türkiye’den daha ağır tedbirler uyguluyor. Üstelik bu ülkelerin sıhhat sistemleri de tamimiyle nüzul durumdadır. Eğer biz ramazan ayındaki tedbirlerimizle olay sayılarını birkaç binli sayılara düşürebilirsek, mayısla beraber başlamış olacağı anlaşılan gezim sezonu ve bunun içeride açacağı hareketliliği yakalayabiliriz. Aksi takdirde turizmde bir sezonu kaçırmakla kalmayacak, yurt dışına yapılacak iş ve aile ziyaretlerinde de fazlaca ciddi sıkıntılar yaşayacağız. Tek bir insanımızın bile bu meşum hastalık sebebiyle acı çekmesine hele hele yaşamını kaybetmesine gönlümüz razı gelmez. Ramazan ayının içsel ikliminde tuttuğumuz oruçlar kıldığımız namazlar ve öteki ibadetlerimiz ruhumuzu zenginleştirirken, salgının boynunu da Tanrı’ın izniyle kıracağız.”